↑ חזור ל איכות הסביבה

הדפס עמוד זה

גרינפיס ושאר ארגוני איכות הסביבה – שערורייה בקנה מידה פושע

מה גרינפיס ושאר ארגוני איכות הסביבה מסתירים מן הציבור ואיך הם עובדים על כולנו?

עדות וידאו מצמררת של קיפ אנדרסן מתוך הסרט “קאוספירסי” – הסרט שביים בצוותא עם קיגן קוהן, סרט שארגוני איכות הסביבה לא רוצים שתראו.

קיפ אנדרסן: חשבתי שאני עושה הכל כדי להציל את כדור הארץ ואז, פרסום סטטוס אחד של ידידה שינה את כל תפישת עולמי. הפרסום הפנה אותי לדו”ח שפורסם ע”י האו”ם שמצא כי גידול בקר מייצר יותר גזי חממה מאשר ענף התחבורה כולו. לא רק שלמשק החי יש תפקיד מרכזי בהתחממות הגלובלית, הוא גם הגורם המוביל בצריכת המשאבים ושחיקת הסביבה שהורסות את כדור הארץ. איך זה שלא הייתי מודע לכך? הייתי מצפה שמידע כזה יופיע בכל מקום בקהילה האקולוגית. נכנסתי לאתרים של הארגונים הסביבתיים 350.org :המובילים בארה”ב גרינפיס, מועדון סיירה, מציאות האקלים, רשת הפעולה למען יערות הגשם, אמזון ווטש, ונדהמתי לגלות שכמעט לא היה להם מידע על חקלאות בעלי חיים. מה הולך כאן? למה המידע הזה לא הופיע באתרים שלהם? האם זה יותר דלק מאובנים או יותר משק החי?

גרינפיס

לינדסי אלן, מנכ”לית רשת הפעולה למען יערות הגשם: אני לא חושבת שצריך לבחור אחד על פני השני.
קיפ אנדרסן: אני תוהה, איזה יותר משמעותי?
לינדסי אלן, מנכ”לית רשת הפעולה למען יערות הגשם: אני לא בהכרח יודעת.

קיפ אנדרסן: הייתכן שמנכ”לית אחד הארגונים הגדולים לשימור יערות הגשם לא תדע מה המצב? או גרוע מזאת, האם הם מסתירים זאת במתכוון? ואם כן, למה? פניתי מיד לאמזון ווטש כדי לראות אם הם יגידו לי מהו באמת הגורם המוביל להרס יערות הגשם.

לילה סלזר לופז, מנהלת תוכנית, אמזון ווטש: המקום הכי מגוון בעולם מבחינה ביולוגית ותרבותית מותקף עכשיו באופן אגרסיבי. יערות הגשם באמזונאס יכולים להיעלם תוך עשר שנים.
קיפ אנדרסן: מה הגורם המוביל להרס יערות הגשם?
לילה סלזר לופז, מנהלת תוכנית, אמזון ווטש: הגורם המוביל להרס יערות הגשם… אם מדברים על מה שעושים באמזון ווטש, יש הרבה גורמים שונים להרס יערות, הרבה סיבות שונות ודרכים שונות…

קיפ אנדרסן: הרגשתי שהארגונים האלה מוליכים אותי סחור-סחור, כאילו שאני תקוע במין אזור דמדומים של קונס-פָּרָה-ציה, שאסור לדבר בו על פרות. לא ייאמן שהארגונים לא מוכנים להגיד מהו באמת הגורם המוביל להרס יערות הגשם. הייתי חייב לשאול פעם נוספת.

לילה סלזר לופז, מנהלת תוכנית, אמזון ווטש: קשה לומר מה הגורם המוביל, כי כולם הרסניים: גז ונפט, מכרות, סכרים, חקלאות… אבל מבחינת ניצול קרקעות, השטח שנהרס… אם משווים בין כל הגורמים השונים… עבור מה כורתים מספר מרבי של עצים, נגיד, הייתי אומרת בהחלט חקלאות. שטחי מרעה לפרות, ובמיוחד גידול סויה (להאבסת בעלי חיים).
קיפ אנדרסן: אז זה באמת מה שקורה פה. למה אף אחד, כמו גרינפיס, לא מספר לנו את כל האמת?
לילה סלזר לופז, מנהלת תוכנית, אמזון ווטש: כל האמת אודות הגורם העיקרי לכריתת יערות?
קיפ אנדרסן: כן.
לילה סלזר לופז, מנהלת תוכנית, אמזון ווטש: אני חושבת שאתה מעלה נקודה חשובה. למה באמת לא עושים משהו בנידון? לדעתי, אם מסתכלים בפרט על ברזיל, ומה שקרה אחרי שהעבירו את חוקי היערות, אנשים שהתייצבו כנגד השדולות, כנגד תעשיית הבקר והחקלאות התעשייתית, אותם אנשים שפתחו את הפה נהרגו. האנשים כמו זה-קרלוס או קלאודיו, שהתריעו שגידול בקר הורס את יערות האמזונאס, רבים מהאנשים ממש חשפו את עצמם לסכנה… דורותי סטנג, למשל, נזירה שהתגוררה בפארה. היא נרצחה. אנשים רבים ימלאו פיהם מים כי אף אחד לא רוצה להיות הבא לחטוף כדור בראש.

קיפ אנדרסן: הנזירה דורותי סטנג היתה נזירה אמריקאית שגרה בלב יער הגשם בברזיל. מפעל חייה היה הגנת יער האמזונאס. במשך שנים היא מחתה על הרס יערות לגידול בקר. ערב אחד, בדרכה הביתה, היא נורתה מטווח אפס, על ידי רוצח שכיר מתעשיית הבקר.